PC a staří lidé

Možná, že si ani nedovedete představit, jak těžké je pro starého člověka naučit se s nějakou novou technologií. Příkladem takové technologie může být počítač. Jen málokterý starý člověk je odhodlaný se s něčím takovým naučit. Je ale pravda, že jsou i tací, kteří se rozhodnou si něco takového koupit a poté poprosí někoho z vnoučat, aby jej naučili to, co je potřeba. Někteří starší lidé jsou velmi zvídaví a tak se rozhodli, že se s něčím takovým naučí, aby si mohli po ránu přečíst denní tisk a nemuseli pro něj chodit do obchodu.

Je pravda, že na internetu se toho může každý z nás dočíst mnoho. Někdy je ale potřeba umět rozlišovat mezi informacemi, které jsou pravdivé a které jsou naopak nepravdivé. Myslíte si, že za každou informaci, kterou lze na internetu nalézt, stojí pravda? Rozhodně ne.

počítač a návod

Pokud tedy chcete číst jen to, co je pravdivé, je potřeba řádně zvážit, na kterých webech budete dané informace číst. Po čase se může takový starší člověk rozhodnout, že kromě denního tisku by pro něj nemusely být špatné hry, jako je například Slovní fotbal. Něco takového je něco, co si přes internet rozhodně můžete zahrát.

počítač a šálek

Je ale potřeba dávat pozor na to, aby daný člověk neseděl u počítače až příliš dlouho, protože to může mít vliv nejen na jeho zrak ale také na jeho mysl, což rozhodně není nic pozitivního. Jsou události, které jsou lidé schopni sledovat i hodiny. Něco takového ale není dobré, protože vám dané informace mohou v hlavě udělat chaos a vy se tak díky tomu nebudete chovat tak, jako doteď, ale začnete být nevrlí a hádaví.

Jsou lidé, kteří hádky nemají v lásce a pokud se s nimi do hádky pustí někdo, kdo předtím strávil nějakou dobu nad informacemi, které dokáží člověku zamotat hlavu, může z toho vzniknout pěkná hádka, která nemusí skončit dobře. Na vše je potřeba jít s rozumem a to i na naučení se na počítači.

Categories: PC

Počítače patří k životu

Dá-li se něco říci o současném světě, pak třeba to, že je tento provázen potřebou mnoha lidí využívat výpočetní techniku. Počítače už se staly leckde naprostou samozřejmostí, vlastní je už nejenom vědecké ústavy, firmy a další instituce, ale i jednotliví občané, a ze zázraku, jímž tyto v počátku byly, se změnily PC v něco, co už neudiví snad vůbec nikoho.

muž s notebookem

Počítače obsluhují lidé mladí i staří, vzdělaní i ducha dosti mdlého, prostě kdokoliv, kdo nás jenom napadne, a to k nejrůznějším účelům. A děje se tak proto, že jsou počítače skutečně k mnoha činnostem vhodné. Dnešní výpočetní technika už toho totiž nemá moc společného se svými primitivními předchůdci, s nimiž se toho moc dělat nedalo a které by dnes už nezaujaly nikoho s výjimkou zájemců o historii.

Nebudeme si tu vyjmenovávat, co všechno se dá s takovými počítači dělat, protože to bychom tu byli zřejmě ještě hodně dlouho. Prostě konstatujme, že je možností využití PC dost a dost, a spokojme se s tím.

muž u notebooku

A jaké počítače lidé využívají v dnešní době? To už je také známá věc. Víme, že už tu dnes nejsou jenom tradiční počítače stolní, tedy ty sestávající z relativně velké krabice jménem počítač spojené s monitorem, klávesnicí, myší a často i dalším hardwarem, ale že máme třeba i notebooky, které můžeme kdykoliv vzít a lehce odnést, kam je libo, jak jsou tyto malé a lehké. A je jenom na nás, pro co z toho se rozhodneme, co nás uspokojuje. Protože všechny počítače slouží v zásadě k témuž, k tomu, aby se na nich vykonávala kancelářská práce, aby se na nich hrály hry atd.

I když je pravdou, že si i počítače pro změnu nejednou ‚hrají‘ s námi. A že nás dokážou třeba i pěkně potrápit tím, co všechno se na nich může pokazit, co vše si může usmyslet, že nebude fungovat podle našich představ. Ale tak už to prostě je. Protože jsou počítače lidským výtvorem. A když nejsou dokonalí lidé, co bychom chtěli po počítačích?

Categories: PC

Příběh úspěchu Billa Gatese

Jak jistě většina z lidí, kteří někdy viděli počítač, ví, Bill Gates je americký podnikatel, programátor, investor a filantrop. Spolu s přítelem Paulem Allanem založili společnost Microsoft, která se drží již po desetiletí na prvních příčkách softwarových společností. V roce 2015 dokonce překročil její roční příjem 110,4 miliardy amerických dolarů.  Gates je jedním z nejbohatších mužů na této planetě a jeho majetek přesahuje čistou hodnotu 100 miliard dolarů. Do roku 2000 byl také generálním ředitelem Microsoftu, teď zastává pozici technologického poradce a pozici generálního ředitele po něm přebral Satya Nadella. Značnou část svého času nyní věnuje především filantropické činnosti, a to jeho vlastní nadaci Bill & Malinda Gates Foundation, kterou založil spolu s jeho manželkou.
Společnost Microsoft
Začátky
Bill Gates se narodil 28. října 1955 v Seattlu ve státě Washingtonu. Ve věku 13 let začal navštěvovat soukromou přípravku Lakeside School. Už tehdy se začal zajímat o programování v systému BASIC pro společnost General Electric. Svůj první počítačový program postavil právě pro stroj této společnosti.
Důležitým milníkem v jeho životě bylo setkání s jeho přítelem a budoucím obchodním partnerem Paulem Allanem. V době studia na přípravce se zabývali hledáním chyb v systému PDP-10. Škola si brzy všimla jejich potenciálu a umožnila jim rozvíjet jejich programovací dovednosti tím, že je uvolňovala z výuky. Dokonce pro školu vytvořili program, který pomáhal s tvorbou rozvrhů pro studenty. V 17 letech spolu s Paulem zahájili první podnikání pod názvem Traf-O-Data.
Citát Billa Gatese
V roce 1973 se zapsal na Harvard Collage. Studium ovšem příliš nepřeháněl, raději se zabýval programováním. Když byl v roce 1975 vydán MITS Altair 8800, který využíval procesor Intel 8080, viděl Bill spolu s Paulem Allanem příležitost a rozhodli se založit vlastní softwarovou společnost.
Příběh Microsoftu
V roce 1975 si Gates přečetl článek, že se v společnost Popular Electronics chystá představit mikropočítač Altair 8800. Gates neváhal a zkontaktoval vedení MITS, že on a jeho společníci pracují na nové platformě pro BASIC. V té době ovšem neměli vytvořený kód, chtěli jen vyvolat zájem MITS. Domluvili si setkání se samotným prezidentem MITS. Během několika týdnů se se jim podařilo vyvinout kód pro Altair. Demonstrace proběhla úspěšně a vedla k dohodě. Gates i Allan byli přijati do MITS. Své partnerství pojmenovali jako Micro-Soft, o rok později se pomlčky zbavili, a tak 26. listopadu 1976 vzniklo obchodní jméno Microsoft.

Categories: PC