Kešu v receptech

Původem tyto ořechy známe z Jižní Ameriky. Jsou plodem stromu se zvláštním názvem ledvinovník západní. Jedná se o superpotravinu skvělé jemné a nasládlé chuti, kterou velká spousta lidí tolik miluje. Přestože mají málo kalorií, představují energetickou bombu. Díky vysokému obsahu hořčíku se jim přezdívá hořčíková bomba. Mimo něj ale obsahují také vápník, fosfor, draslík, měď, selen, železo, bílkoviny, vlákninu a vitamin C. Tímto složením blahodárně působí na nervovou soustavu, působí antidepresivně, proti vyčerpání a únavě, stresům a podrážděnosti, prospívají našim očím, kůži i sliznici, napomáhají též snižovat hladinu cholesterolu. Konzumovat se dají jen tak, pro lepší stravitelnost se ale doporučuje je nejdříve na chvíli namočit. Jinak je můžeme dát takřka všude, kam nás napadne – do pomazánek, salátů, omáček, dezertů či si z nich můžeme vyrobit máslo.

cashew-5120349_960_720

Kešu máslo je zdravější alternativou běžného másla z kravského mléka. Vyrobit jej můžeme snadněji než to běžné. Kešu ořechy jednoduše vložíme do mixéru a mixujeme. Jednou za čas směs odlepíme stěrkou od stěny a zase mixujeme, až bude směs úplně hladká. Doporučuje se použít pražené nesolené ořechy, případnou slanost pak dodávat dle chuti. Také alternativu kravského mléka lze snadno získat. Ořechy přes noc namočíme do vody, poté je slijeme, rozmixujeme, přilijeme vodu, přecedíme a přelijeme do uzavíratelné nádoby.

cashews-2456605_960_720

Ozvláštnit můžeme také luštěninový salát. Uvaříme předem červenou čočku, cirznu a fazole, vejce připravíme nahniličko nebo natvrdo, ořechy nasucho opražíme v pánvi. Vše smícháme, ochutíme citronovou šťávou a petrželovou natí, smícháme s omytým polníčkem a nakrájenou jarní cibulkou a rozdělíme na jednotlivé porce, k nimž přidáme rozkrojené vejce.

Pomazánka je také skvělou záležitostí. Cibuli a česnek nakrájíme nadrobno a osmažíme dozlatova. Přidáme k nim červenou čočku, římský kmín a zalijeme vodou tak, aby vše bylo ponořeno. Vaříme, dokud není čočka měkká, poté slijeme přebytečnou vodu, osolíme, opepříme, přidáme nesolené a nepražené ořechy a rozmixujeme dohladka. Před podáváním ještě necháme vychladit v lednici, poté mažeme na pečivo ozdobené petrželovou natí, dýňovými semínky či čerstvou zeleninou dle chuti.

Původem tyto ořechy známe z Jižní Ameriky. Jsou plodem stromu se zvláštním názvem ledvinovník západní. Jedná se o superpotravinu skvělé jemné a nasládlé chuti, kterou velká spousta lidí tolik miluje.…