Je barva auta důležitá?

Když si kupujeme nové auto, zajímá nás mnoho věcí – značka, vybavení, typ a síla motoru a mnohé další. Pro většinu lidí se až někde ke konci seznamu nachází barva karoserie. Jistě, chtějí takovou, která se jim líbí, avšak důležitější jsou pro ně jiné věci.

 

Zde se však nabízí otázka, zda se jedná o skutečně tak bezvýznamnou záležitost, jak si mnoho lidí myslí. Je totiž možné, že má mnohem větší vliv, než by se na první pohled mohlo zdát.

 

V první řadě je samozřejmě dobré vědět, že určité barvy přitahují určité problémy. Například červená auta si ptáci mnohem častěji vybírají jako toaletu. To může být problém, pokud parkujete venku na otevřeném prostoru, nikoliv v garáži. Na modrých či černých vozech jsou zase mnohem lépe vidět všechny škrábance.

 

šedé auto není na silnici příliš vidět

 

Daleko větší problém je však otázka bezpečnosti. Je totiž potřeba si uvědomit, že vůz, který má jasnou barvu, například červenou či žlutou, bude i za zhoršené viditelnosti mnohem lépe vidět, než například ten bílý či šedý.

 

To samozřejmě platí nejen během jízdy, ale i při parkování. Do takového vozidla totiž ostatní řidiči mnohem méně často narazí. Zde nám tedy v podstatě barva může zachránit i život. To je dobré mít při výběru na paměti, zvláště pokud chceme jezdit skutečně často a daleko.

 

jasně červený vůz

 

Na druhou stranu, někteří naopak chtějí splynout s terénem. Mohou to být třeba myslivci nebo vojáci, kteří chtějí, aby jejich vůz byl co nejméně viditelný. Ti proto zvolí takový odstín či jejich kombinaci, který jim pomůže se v daném terénu skrýt.

 

Zde tedy můžeme vidět, že se jedná o složitější záležitost, než by se na první pohled mohlo zdát. Při výběru vozidla je pak dobré mít toto vše na paměti, především pokud máme možnost výběru z více barev. Jistě, není pochyb o tom, že například spotřeba pohonných hmot či bezpečnostní prvky jsou mnohem důležitější, avšak neměli bychom zapomínat, že i tento faktor si zaslouží pozornost, a není dobré jej opomíjet.

Když si kupujeme nové auto, zajímá nás mnoho věcí – značka, vybavení, typ a síla motoru a mnohé další. Pro většinu lidí se až někde ke konci seznamu nachází barva…